Naturalna woda mineralna - Fakty i Mity. Część I


Woda
Picie wody jest często propagowane przez wielu specjalistów. Zazwyczaj sięgając po wodę mineralną, jesteśmy pewni, że jest ona zdrowa i nie może nam zaszkodzić. Prawda jest  taka, iż istnieje wiele typów wód, które różnią się między sobą składem. Czasami wypicie nieodpowiedniej z nich może przyczynić się do  powstania wielu powikłań. Jednocześnie właściwie dobrana woda może także leczyć wiele przypadłości.


Jakie są typy wód?

Zazwyczaj przyjmuje się 4 typy wód:

  • naturalne wody źródlane;
  • naturalne wody mineralne;
  • wody stołowe;
  • wody lecznicze.


Naturalne wody mineralne charakteryzują się stałym składem chemicznym. Są bogate w minerały - wody średnio- i wysoko zmineralizowane. Zawierają nie mniej niż 1000mg składników mineralnych w litrze.

Wykaz naturalnych wód mineralnych uznanych przez Polskę w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej:

(część wykazu, całość dostępna tutaj)

ARCTIC, AUGUSTOWIANKA, CISOWIANKA, DOBROWIANKA, GRODZISKA, JURAJSKA, KROPLA BESKIDU, MUSZYNIANKA, NAŁĘCZOWIANKA, SKARB ŻYCIA, VERANO, VITA, ŹRÓDŁA MUSZYNY.

Co powinno znajdować się na opakowaniu naturalnej wody mineralnej?

  • nazwa "naturalna woda mineralna";
  • stopień mineralizacji;
  • zawartość składników mineralnych;
  • widoczna data przydatności (powinna być umieszczona w takim miejscu, aby jej sprawdzenie nie wymagało oderwania etykiety);
  • dane teleadresowe producenta (nie wystarczy informacja: wyprodukowano w UE).

Woda mineralna i naturalna woda mineralna to nie to samo.
Pod nazwą "woda mineralna" kryje się wiele produktów, które niekoniecznie muszą być tak dobre, jak byśmy tego oczekiwali. Często wody stołowe określa się mianem wody mineralnej, co nie jest prawdą. Wody stołowe powstają w wyniku połączenia wody źródlanej lub przefiltrowanej wody wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi, czego pewnie nie spodziewalibyśmy się po zawartości zachęcająco wyglądającej butelki.


***

Czy naturalną wodę mineralną można pić codziennie?

NIE

Woda ta zawiera zbyt wiele minerałów, aby pić ją codziennie. W prosty sposób można dostarczyć organizmowi zbyt dużą ilość danego minerału, co może przyczynić się do powstawania chorób.


***

Czy posiłki dla dzieci można przygotowywać na bazie naturalnej wody mineralnej?

NIE

Choć naturalna woda mineralna jest uważana za zdrową, w przypadku posiłków dla dzieci należy używać tyko naturalnej wody źródlanej.

Zobacz również:
Moc chińskiej herbaty
Jak działa herbata imbirowa?
Dieta a czerwona herbata
Weekendowy detoks
Rumianek dobry na wszystko

This blog is created for your interest and in our interest as well as a website and social media sharing info Interest and Other Entertainment.