Fenomen musli

Musli jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia. Połączenie zbóż i owoców cieszy się ogromną popularnością w różnych częściach świata. W niektórych krajach musli je się na kolację np. w Szwajcarii - czyli w kraju skąd pochodzą.

Musli jest już z nami od dawna, gdyż już na przełomie XIX/XX wieku, szwajcarski doktor Bircher-Benner zainteresował się właściwościami posiłku, spożywanego przez alpejskich pasterzy.
Po latach badań potwierdzono, iż musli ma wpływ na naszą kondycję, przez co zdobyło ono bardzo dużą popularność w różnych zakątkach świata.

Musli trafia w różne gusta, gdyż do wyboru mamy wiele apetycznych mieszanek. Wśród samych zbóż możemy znaleźć płatki owsiane, kukurydziane, pszenne, żytnie. Najczęściej występują one w duecie z suszonymi owocami, orzechami, otrębami czy pestkami dyni, słonecznika. Musli jest doskonałym sprzymierzeńcem zbilansowanej diety. Zawiera wiele witamin i błonnika, dlatego warto sięgać po nie regularnie.

Apetyczne mieszanki możemy kupić gotowe lub pokusić się o ich samodzielne przygotowanie. Drogocenna mieszanka ma pewnie swoich zwolenników wśród Was, dlatego już wkrótce na blogu pojawi się konkurs, którego tematem przewodnim będzie "musli".